Madonna z Goźlic

Matka Boska z Dzieciątkiem z Goźlic, 1 połowa XIII wieku, piaskowiec rzeźbiony. Rzeźba pochodzi z kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Goźlicach. Odnaleziona w 1915 r. w trakcie odbudowy kościoła po zniszczeniach wojennych.


Rzeźba zajmuje miejsce szczególne wśród zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Reprezentuje przykład Madonny w majestacie. Tronująca Matka Boża z Dzieciątkiem, przedstawiona jest frontalnie w hieratycznej pozie. Ubrana w suknię z rozszerzającymi się kloszowo rękawami, które stosowane były w ubiorze kobiecym w XII w. i na początku XIII w.  oraz płaszcz spięty pod szyją. Na głowie ozdobny diadem, spod którego  spływa na ramiona welon. Przed sobą trzyma Dzieciątko ubrane w długą sukienkę, w koronie na głowie. Chrystus prawą, wzniesioną ręką błogosławi. Źrenice dużych zapatrzonych przed siebie oczu Marii i Chrystusa wykonane są
z ołowiu. 

W zbiorach muzeum znajduje się także inne romańskie elementy pochodzące z kościoła
w Goźlicach: głowica kolumienki wolnostojącej  z płaskorzeźbioną dekoracją o motywach antytetycznych ptaków oraz kamienny detal ozdobiony motywem  krzyża równoramiennego.

www.domdlugosza.sandomierz.org

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

 copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Godziny otwarcia:

sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
                                                                  niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00) 

       sezon letni: (od 1 V  do  15 X)   od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30 

                                                                 niedziele i święta:  13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)