Dar dla Muzeum Diecezjalnego 

Po zakończeniu wystawy twórczości prof. Wincentego Kućmy, artysta ofiarował naszemu muzeum dwie rzeźby.
Są to studia przygotowawcze do Stacji Drogi Krzyżowej, zrealizowanej w otoczeniu Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Pasierbcu k. Limanowej.: "Stacja Obnażenia" oraz "Stacja Złożenia do grobu, który będzie pusty".
Panie Profesorze, pragniemy gorąco podziękować.
 
Wincenty Kućma (ur. w 1935 r. w Zbylutce w woj. Świętokrzyskim).
Wybitny rzeźbiarz, medalier, rysownik, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prof. Wincenty Kućma od ponad 60 lat rysuje, fotografuje, tworzy medale, reliefy, witraże, małe i duże rzeźby, pomniki, projektuje wnętrza
i przestrzenie urbanistyczne. Jego najważniejszymi realizacjami monumentalnymi są: Pomnik Armii Krajowej w Kielcach, Pomnik Powstania Warszawskiego 1944 w Warszawie, pomniki w Częstochowie, Gdańsku, Miechowie, Olkuszu. Główne realizacje sakralne to: wnętrze katedry w Irkucku na Syberii, Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie, Droga Krzyżowa w Pasierbcu, monumentalny ołtarz Rodzina Rodzin i witraże w kościele Świętej Rodziny w Krakowie-Bieżanowie. Ołtarze, witraże, płaskorzeźby i reliefy o tematyce sakralnej autorstwa prof. Wincentego Kućmy znajdują się w ponad 60 kościołach i kaplicach w Polsce oraz za granicą. Jego dzieła znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
"Sztuka jest nierozerwalną częścią kultury. Posiada głębokie pokłady wiedzy intelektualnej i emocji. Jest wszechobecna w naszym życiu". (Wincenty Kućma).
 

 

03 lipca 2024

www.domdlugosza.sandomierz.org

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

 copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Godziny otwarcia:

sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
                                                                  niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00) 

       sezon letni: (od 1 V  do  15 X)   od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30 

                                                                 niedziele i święta:  13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)