Zabytkowe gabloty

„W dniu 15 VIII 1936 zostało Diecezjalne Muzeum Sandomierskie zamknięte, a zbiory zostały przeniesione do Domu Długosza. Cały rok 1936 i 1937 do późnej jesieni trwało porządkowanie zbiorów, sprawienie nowych mebli, gablot i szaf, konserwacja i naprawa tkanin i obiektów muzealnych. Wreszcie w dniu 26 X 1937 nastąpiło otwarcie uroczyste Muzeum zreorganizowanego w Domu Długosza. Napracowałem się przy tem sporo z ks. prałatem Górskim (…) obmyślając wszystko szczegółowo. Dziś nareszcie dzieło zostało ukończone. Finis opus coronat”. Takie słowa zapisał Karol Estreicher jun. w pamiątkowej księdze muzeum. Był to czas przenoszenia zbiorów z dawnej siedziby w Seminarium Duchownym do Domu Długosza.

 

Biskup Lorek i ks. Górski zaprosili do współpracy przy urządzeniu muzeum w odnowionym Domu Długosza krakowskiego uczonego Karola Estreichera jun. Prace te – jak odnotowano – miały zostać przeprowadzone „zgodnie z ostatnimi wymaganiami muzealnictwa”. Pierwszy etap objął prace konserwatorskie. Kazimierz Radulski, który w Sandomierzu na Zawichojskim Przedmieściu prowadził „Wytwórnię ceramiczną i budowę pieców” ustawiał w Domu Długosza piec gdański z XVIII w., przeniesiony z dawnego klasztoru Panien benedyktynek.

 

Kolejnym współpracownikiem Karola Estreichera był stolarz Lucjan Lewkowski z Sandomierza, właściciel warsztatu usytuowanego przy ul. Podwale 9. W pracach pomagał mu Alojzy Kędziora z Sandomierza. Lucjan Lewkowski nie tylko wykonał szafy i gabloty, lecz także, kiedy zaszła taka potrzeba, okazał się również kompetentnym renowatorem muzealnych zabytków. Według wskazówek Estreichera odnowił skrzynię z XVII w., intarsjowaną różnymi gatunkami drewna i dorobił do niej nowe nogi, uzupełnił złocony świecznik drewniany z XVIII w., a także stolik do gier z XVIII w., w którym „nogi ściśle wedle starego spróchniałego wzoru odrobione”.

Wszystkie gabloty wykonane przez Lucjana Lewkowskiego w Sali II znajdują się tam do dziś. (opr. dr Urszula Stępień)

 

 

  

 

                        

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.domdlugosza.sandomierz.org

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

 copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Godziny otwarcia:

sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
                                                                  niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00) 

       sezon letni: (od 1 V  do  15 X)   od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30 

                                                                 niedziele i święta:  13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)