Kontusz na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

Na pięć miesięcy opuścił zbiory muzeum kontusz kobiecy z XIX w. Prezentowany będzie w Zamku Królewskim w Warszawie na wystawie „Miłość i obowiązek. Powstanie Styczniowe 1863”.

 

Kontusz wykonany jest z jedwabnej tkaniny, odcinany w talii, dołem rozszerzany, co podkreśla silnie zwężoną, zasznurowaną gorsetem talię. Przód oraz tył kontusza ozdobiony jest pasamonami wykonanymi z nici jedwabnej i metalowej, dekoracyjnie skręcanej. Rękawy w górnej części zmarszczone, na całej długości są rozcięte, zapinane na 13 jedwabnych guzików.

 

Kontusz jak można przypuszczać pochodzi z daru ks. Jana Wiśniewskiego. Zachowane materiały źródłowe wskazują, że należał on do malarki Elli Potkańskiej (1885-1955) herbu Brochwicz, pochodzącej z Potworowa (dawniej w Diecezji Sandomierskiej obecnie w Diecezji Radomskiej).

Ella Potkańska nagrodzona złotym medalem w Londynie i dyplomem w Paryżu, pozostawiła prace w 41 kościołach na terenie Diecezji Sandomierskiej, ale także w Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Kujawsko-Kaliskiej (od 1925 r. Diecezji Włocławskiej), w ich ówczesnych granicach. Namalowała 37 obrazów ołtarzowych, 18 obrazów na chorągwiach, 7 obrazów na feretronach i 21 na sztandarach. Namalowała dwa przedstawienia Chrystusa w grobie przeznaczone na Wielki Piątek, cztery antependia z dekoracją kwiatową malowaną na atłasie, stacje Drogi Krzyżowej. Odnowiła 21 obrazów i przeprowadziła remont kościoła w Białobrzegach. O Elli Potkańskiej przeczytacie Państwo więcej w najnowszym numerze "Zeszytów Sandomierskich" [w przygotowaniu do druku]. 

 

                            

          

 

 

 

19 stycznia 2023

www.domdlugosza.sandomierz.org

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

 copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Godziny otwarcia:

sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
                                                                  niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00) 

       sezon letni: (od 1 V  do  15 X)   od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30 

                                                                 niedziele i święta:  13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)