Godziny otwarcia:

sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
                                                                  niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00) 

       sezon letni: (od 1 V do 15 X)     od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30 

                                                                 niedziele i święta:  13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)

 copyright © 2001 - 2021 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

www.domdlugosza.sandomierz.org

20 sierpnia 2020

Ołtarzyk wykonany przez warsztat Embriachi, Wenecja, XV w., kość bydlęca, drewno, złocenie, zaprezentowany zostanie na wystawie „Dolabella. Wenecki malarz Wazów”.

Jest to pierwsza wystawa poświęcona twórczości Tomasza Dolabelli ( ok. 1570-1650), mieszkającego w Polsce od 1598 r. aż do śmierci, nadwornego malarza królów z dynastii Wazów, pracującego również na rzecz biskupów i opatów. Dolabella uważany jest za jednego z ostatnich przedstawicieli manierystycznego malarstwa weneckiego, a równocześnie twórcę, który bardzo silnie wpłynął na styl polskiego malarstwa barokowego. Ołtarzyk z Muzeum Diecezjalnego zaprezentowany zostanie wśród dzieł weneckiego rzemiosła artystycznego, stanowiących tło dla dorobku artystycznego Tomasza Dolabelli. 

 

Dzięki inspiracji ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, na czas ekspozycji ołtarzyka w Warszawie, z Zamku Królewskiego do Muzeum Diecezjalnego wypożyczone zostały następujące zabytki:

Rzeźba Madonny z grupy Ukrzyżowania, pocz. XVII w., Drezno, przypisywana Sebastianowi Waltherowi, brąz złocony, odlew cyzelowany, groszkowany.

     

Rzeźba św. Jana Ewangelisty z grupy Ukrzyżowania, pocz. XVII w., Drezno, przypisywana Sebastianowi Waltherowi, brąz złocony, odlew cyzelowany, groszkowany.

Płaskorzeźba z przedstawieniem Adoracji Dzieciątka, Antonio Giorgetti, Alessandro Algardi (model), Rzym, ok. 1670, odlew cyzelowany, brąz złocony, drewno polichromowane, złocone (oprawa). 

 

Plakieta z przedstawieniem Chrystusa, Francja?, 1 poł. XVII w. Z kolekcji prof. Andrzeja Ciechanowieckiego, do 2015 r. były eksponowane w jego mieszkaniu w Londynie.

Plakieta z przedstawieniem Maryi, Francja?, 1 poł. XVII w. Z kolekcji prof. Andrzeja Ciechanowieckiego, do 2015 r. była eksponowana w jego mieszkaniu w Londynie.

 

 

 

Nasz eksponat na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie – Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej.