Nasze obiekty na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu  

Do Muzeum im Jacka Malczewskiego w Radomiu wypożyczone zostały dwa dzieła z kolekcji Muzeum Diecezjalnego Matka Boska z Dzieciątkiem oraz płaskorzeźba Matka Boska z Dzieciątkiem na półksiężycu. Są to elementy późnogotyckiego wystroju rzeźbiarskiego kościoła parafialnego w Szydłowcu. Dzieła te powstały w trzeciej dekadzie XVI w., w warsztacie mistrza rzeźb szydłowieckich, pracującego dla Mikołaja Szydłowieckiego. Pod względem formalnym i stylistycznym przynależą do nurtu rzeźby krakowskiej. Rzeźby są prezentowane na wystawie zatytułowanej: „Ostra sztuka. Gotyk na Ziemi Radomskiej”.

 

Muzeum Diecezjalne posiada w swoich zbiorach bogatą kolekcję rzeźb sakralnych, fragmentów ornamentalnych dawnych ołtarzy, a także snycerskich elementów zachowanych z dawnych wystrojów wnętrz kościelnych. Dzieła te datowane od końca XIV w. do lat 70. XVIII w., zróżnicowane pod względem formalnym, przynależą głównie do nurtu rzeźby małopolskiej.

 

Wystawa "Ostra sztuka. Gotyk na ziemi Radomskiej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu potrwa do 15 czerwca 2022 r. Jest ona przewodnikiem po architekturze i sztuce gotyku na obszarze przedrozbiorowego powiatu radomskiego, czyli między rzekami Wisłą, Pilicą i Iłżanką. Serdecznie zapraszamy.

 

 

    

 

25 lutego 2022

www.domdlugosza.sandomierz.org

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

 copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Godziny otwarcia:

sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
                                                                  niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00) 

       sezon letni: (od 1 V  do  15 X)   od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30 

                                                                 niedziele i święta:  13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)