Nowa wystawa w naszym muzeum

          Zapraszamy na nową wystawę w naszym muzeum przygotowaną z racji Jubileuszu 120 lecia istnienia Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Wystawa została dofinansowana ze środków Województwa Świętokrzystkiego.                                           

: „Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było sztuką”. Wystawa przygotowana  została w oparciu o  zbiór dokumentów historycznych, autografów i rękopisów, które znajdują się w zbiorach Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu. Pochodzą głównie z kolekcji ks. Jana Wiśniewskiego, który zgromadził niezwykłą kolekcję o charakterze artystycznym i patriotyczno-narodowym, zadziwiającą bogactwem i różnorodnością, która tworzy dziś trzon zbiorów eksponowanych w sandomierskim Muzeum Diecezjalnym. Kolekcja ks. Wiśniewskiego  obejmowała także książki i rękopisy, które duchowny ofiarował do Archiwum Kapitulnego i Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu.
     Na wystawę wybranych zostało ponad 100 listów, co stanowi zaledwie fragment tego niezwykłego zbioru listów wybitnych osobistości: listy władców, duchownych,  hetmanów, generałów, uczonych, artystów i pisarzy. Obok listów wyeksponowane zostały przedmioty, które wiążą się z tą wyjątkową w czasach, których symbolem jest tekst drukowany, czy po prostu znak graficzny, tradycją pisania listów– biurka, efektowne w swej formie i technice wykonania kałamarze i przyciski do papieru, pióra do pisania: zakończone stalówką, pióra orle i gęsie, także podstawki na pióra i korespondencję

    Na wystawie można zobaczyć m.in. kałamarz w kształcie sarkofagu Napoleona; kałamarz sarkofag księcia Józefa Poniatowskiego; kałamarz grawitacyjny arcybiskupa, metropolity warszawskiego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (przed 1895); Kałamarz pamiątkowy srebrny po Stanisławie Koźmianie (1874); orle pióro, którym Józef Piłsudski dokonał wpisu w księdze gości tzw. Królewskiej (1919); gęsie pióro – pamiątkę wizyty cesarza Franciszka Józefa w Bibliotece Jagiellońskiej w dniu 12  października 1851; kałamarz w kształcie orła,  pióro poety Bohdana Zaleskiego (XIX w.); pióro Stanisława Wyspiańskiego zamknięte w szklanej rurce (1904), którym pisał Noc Listopadową. To wszystko należy zobaczyć osobiście.

   Blisko 70 eksponatów wypożyczonych zostało z Dworu w Śmiłowie – Muzeum wnętrz. Na wystawie prezentowane są ponadto eksponaty ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

 

 

 

 

 

 

Poniżej: list Jadwigi Łuszczewskiej, Deotymy, pięknie ozdobiony motywami bratków.

 

 

 

 

 

18 listopada 2022

www.domdlugosza.sandomierz.org

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

 copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Godziny otwarcia:

sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
                                                                  niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00) 

       sezon letni: (od 1 V  do  15 X)   od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30 

                                                                 niedziele i święta:  13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)