Ocalone dziedzictwo

W ogrodzie przy Domu Długosza, przed sezonem letnim zainaugurowane zostały dwie plenerowe prezentacje zatytułowane „Ocalone dziedzictwo”.

        Pierwsza z nich, zatytułowana „Sandomierska korona hełmowa” dotyczy historii odnalezienia w 1910 r., w ogrodzie dawnego klasztoru Panien Benedyktynek korony hełmowej, która jest uważana za pamiątkę po królu Kazimierzu Wielkim. Korona odkryta przez przypadek, jest do dziś owianym tajemnicą zabytkiem. Wobec pruskiego unicestwienia polskich klejnotów koronacyjnych, korona stanowi dziś jedną z nielicznych pamiątek po polskich królach. Wystawa opowie także o zaangażowaniu księży profesorów Seminarium Duchownego w Sandomierzu w ocalenie korony. Obecnie korona jest przechowywana w Muzeum Katedralnym na Wawelu.

 

                                                   

 

Druga prezentacja zatytułowana: „Sandomierski epizod wojennych losów ołtarza Wita Stwosza”, ukazuje historię ukrycia      w dniach od 1 września do 5 października 1939 r., trzydziestu skrzyń z rzeźbami ołtarza Wita Stwosza – w przedsionku katedry i gmachu Seminarium Duchownego. Transportem skrzyń z Krakowa do Sandomierza kierował dr Karol Estreicher jun.  (1906-1984), krakowski uczony, wówczas starszy asystent w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.       Karol Estreicher bywał w Sandomierzu, gdzie w latach 1936-1937 urządzał Muzeum Diecezjalne w obecnej siedzibie w Domu Długosza.

 

                               

 

Wystawa zrealizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego                w Kielcach.

 

 

 

30 lipca 2021

www.domdlugosza.sandomierz.org

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

 copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Godziny otwarcia:

sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
                                                                  niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00) 

       sezon letni: (od 1 V  do  15 X)   od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30 

                                                                 niedziele i święta:  13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)