W tym trudnym czasie...

 

       Przewidywane na 17 kwietnia otwarcie nowej wystawy w naszym muzeum  „Nie samym chlebem…” zainspirowanej Kongresem Eucharystycznym diecezji sandomierskiej, nie będzie jak wiemy możliwe. Motywem przewodnim przygotowywanej wystawy jest stół - miejsce spożywania „chleba powszedniego”,  symbol domowego ogniska i więzi rodzinnych. Stół przyciąga ku sobie i jednoczy, stanowi serce domu. Poprzez wystawę pragniemy ukazać związek pomiędzy codziennością życia chrześcijańskiego, a Eucharystią. Zaprezentować wyrażoną językiem sztuki tajemnicę i piękno Eucharystii, tego jedynego w swoim rodzaju spotkania Boga i człowieka. Ten Chrystusowy dar miłości opromienia nasze świąteczne i codzienne stoły, zstępuje do kruchej i ulotnej codzienności, by ją uszlachetnić i uświetnić.

        Przygotowania do wystawy zbiegły się z czasem rozszerzającej się epidemii, kiedy w obliczu odpowiedzialności za siebie i innych zabroniono nam większych zgromadzeń. Przede wszystkim mamy pozostać w domach. Nie mamy także dostępu do kościołów i do Stołu Pańskiego. Nasze domy stały się świątyniami. To konieczny teraz postój w drodze. Nasuwa się refleksja, że kompozycje, które zostały przygotowane na wystawę, odwołują się do tego szczególnego w tych okolicznościach spędzania czasu we wspólnotach rodzinnych i kontemplacji codzienności.

Pragniemy podziękować wszystkim artystom, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w wystawie,  za otwartość w  tym trudnym czasie.

 

Na fotografii obok jeden z obrazów przygotowanych na wystawę: Mistyczna winna latorośl,  Rumunia, malarstwo na szkle XX w.

Chrystus- prawdziwy Kapłan, wyciska do kielicha dojrzałe owoce winnego krzewu, którym jest On sam. " Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic uczynić nie możecie" (J 15,5). Biel ciała Chrystusa i trzymanego przez niego owocu winnego grona symbolizuje biel Hostii.

26 marca 2020

www.domdlugosza.sandomierz.org

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

 copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Godziny otwarcia:

sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
                                                                  niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00) 

       sezon letni: (od 1 V  do  15 X)   od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30 

                                                                 niedziele i święta:  13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)