Wielkopostne przestrogi

CVRRICVLVM PECCATORIS

malarz polski

wg ryciny Hieronima Wierixa, XVII w., malarstwo na blasze miedzianej, 24x20cm

 

Jest to wyobrażenie mężczyzny siedzącego na krześle, opierającym się na pajęczej sieci rozciągniętej ponad piekielną studnią.

Na obrazie umieszczono wiele inskrypcji obrazujących stan człowieka grzesznego. Nad głową płomienisty miecz DOMINI IUDICUM oznaczający sąd Pański.

Do miecza symbolizującego PECCATUM - grzech została przyczepiona tabliczka z napisem: „PECCATUM MEUM CONTRA ME EST SEMPER” – „grzech mój jest zawżdy przeciwko mnie” (PS 51 (50); 5; Biblia Wujka).

 

Niepewność i kruchość życia ludzkiego wyraża pajęczyna zakrywająca otwór cylindrycznej studni określonej mianem „PUTEUS INFERNALIS”.

 

Wizję przypominająca rycinę Wierixa odnajdujemy w wielu barokowych kazaniach. Paweł Symplicjan w piątym punkcie Rozmyślania o śmierci stwierdza m.in., że grzesznik gdy go przyleże nieznośny ucisk złego sumienia obaczy 1. Nad sobą sędziego rozgniewanego. 2. Pod sobą piekło dna nie dosięgłego. 3. Po prawicy grzechy skarżące. 4. Po lewicy diabły stojące i na dusze czekające. 5. Wnątrz sumienie dręczące.

 

W czasie Wielkiego Postu zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Muzeum Diecezjalne, by obejrzeć obraz na ekspozycji i zapoznać się z treścią pozostałych inskrypcji (opr. Urszula Stępień).

 

05 marca 2019

www.domdlugosza.sandomierz.org

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

 copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Godziny otwarcia:

sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
                                                                  niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00) 

       sezon letni: (od 1 V  do  15 X)   od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30 

                                                                 niedziele i święta:  13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)