Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

To Bóg uczynił Ciebie stopniem łaski,

Po którym zeszedł, by zamieszkać z nami;

I dla nas stań się drogą wzwyż wiodącą,

Do domu Ojca.

Hymn z I nieszporów Wniebowzięcia NMP

 

Prezentujemy welon kielichowy przedstawiający Matkę Bożą stojącą na półksiężycu w otoczeniu gwiazd. Wizerunek odwołuje do wizji „Niewiasty obleczonej w słońce” z  Apokalipsy św. Jana. Wieniec z róż, tulipanów oraz wielopłatkowych kwiatów na ulistnionych gałązkach otacza postać.

 

Przedstawienie  nawiązuje do święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest obchodzone 15 sierpnia. Prawda o Wniebowzięciu stanowi dogmat wiary formalnie ogłoszony przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus: "...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej".

 

Uroczystość Wniebowzięcia kieruje nasze oczy ku górze, by Mistyczne Ciało Kościoła podążało tam, gdzie znajduje się jego Głowa. Jest to w pewien sposób uczestnictwo w Zmartwychwstaniu Chrystusa i antycypacja naszego zmartwychwstania.

 

W Polsce 15 sierpnia określa się także jako Święto Matki Bożej Zielnej. Stało się tak na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty. Poświęca się więc tego dnia kwiaty, zioła i kłosy zbóż, wierząc w opiekę Maryi. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól. (opr. s. Karolina Ostopinko)

 

 

Welon kielichowy, koniec XVII w., tkanina brokatowa o splocie rypsowym, koronka klockowa, paski z nici metalowej, twarz i ręce Matki Bożej malowane na papierze.

 

14 sierpnia 2019

www.domdlugosza.sandomierz.org

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

 copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Godziny otwarcia:

sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
                                                                  niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00) 

       sezon letni: (od 1 V  do  15 X)   od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30 

                                                                 niedziele i święta:  13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)