Z Księgi Gości Muzeum

Jak co roku latem Muzeum Diecezjalne odwiedzają liczni goście. Wielu z nich pozostawia wpisy w pamiątkowej Księdze Gości. Przypominamy niektóre z nich: 

 

Tworzenie ekspozycji muzealnych zwykle niesie ryzyko zbudowania martwego zmumifikowanego sacrum. Okiem i sercem laika, amatora czuję, że to tu jest inaczej, ekspozycja żyje. Z pewnością zawdzięcza to ludziom, którzy tworzą to miejsce. Piękne, urocze, nauczające nas miejsce. Czego uczy? Mnie historii i życzliwości. Wszystkim następnym zwiedzającym, życzymy tego samego.

 

Z ogromną radością odnalazłem po bardzo wielu latach nieobecności w Dom Długosza w tak pięknej ekspozycji. Sąsiadujące ze sobą zabytki największej rangi i przedmioty codziennego użytku stwarzają niepowtarzalna atmosferę tych wnętrz – są one jak nasze życie, rozpięte pomiędzy Madonną Cranacha, a Madonną na kaplerzu namalowaną przez najlepszego malarza w powiecie.

 

Bardzo to śliczne muzeum przez to, że jest tak wiele maleństw, ale to one świadczą o wielości, czyli wielkości.

 

Sacrum, piękno i historia, oto atrybuty tego miejsca, które czyni, że słyszymy jak bije serce Polski.

 

Jestem pod wrażeniem zarówno zawartości muzeum jak i sposobu ekspozycji.

 

Muzeum Diecezjalne gromadzi w swoich zbiorach nie tylko cenne eksponaty […], ale cała ekspozycja posiada również walor historyczności i z tego względu jest szczególnie godna uwzględnienia. Wizyta w tym miejscu była dla mnie bardzo cennym doświadczeniem.

 

Jestem pod wielkim wrażeniem, zarówno domu, jego historii i układu przestrzennego, a także zbiorów i ich ekspozycji. Za to chcę podziękować szczególnie. Nie ma tu popisów wystawienniczych, jest kultura i szacunek dla obiektów. To już dziś cecha zapomniana. Mogę tylko z serca podziękować i pogratulować.

 

Liczymy na dalszych zwiedzających zauroczonych przeszłością i oryginalnymi zabytkami z różnych dziedzin, prezentowanymi nadal w zgodzie z ideą z epoki narodzin naszego muzeum.

 

 

28 czerwca 2019

www.domdlugosza.sandomierz.org

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

 copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Godziny otwarcia:

sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
                                                                  niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00) 

       sezon letni: (od 1 V  do  15 X)   od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30 

                                                                 niedziele i święta:  13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)